FOMAA 2020 ELECTION
CANDIDATE’S LIST
EXECUTIVE COMMITTEE
PRESIDENT
1. ANIYAN GEORGE
2. THOMAS K THOMAS
VICE
PRESIDENT
1. JOMON KULAPPURACKAL
2. PRADEEP NAIR
3. CIGIL PALACKALODY
4. REKHA SARA PHILIP
GENERAL
SECRETARY
1. T.
UNNIKRISHNAN
2. KALATHIL P VARUGHESE (STANLEY KALATHIL)
TREASURER
1. PAUL K JOHN (ROSHAN)
2. THOMAS T OOMMEN
JT.
SECRETARY
1. JOSE MANAKATTE ABRAHAM
2. ASOK GOPALAKRISHNA PILLAI
JT.
TREASURER
1. THOMAS CHANDY
2. BIJU THONIKADAVIL
NATIONAL COMMITTEE
REGION-1 - NEW ENGLAND
(MAINE, VERMONT,
NEW HAMPSHIRE, MASSACHUSETTS, RHODE ISLAND, CONNECTICUT)
RVP
1.
SUJANAN T PUTHANPURAYIL
NATIONAL
COMMITTEE
1.
GEEVARGHESE K.G.
2. GIRISH POTTI
REGION-2 - NEW YORK METRO
(NEW YORK CITY
(FIVE BOROUGHS), LONG ISLAND, SASSAU/SUFFOLK COUNTIES, STATEN ISLAND)
RVP
1.
SAJI ABRAHAM
2.
BINOY THOMAS
NATIONAL
COMMITTEE
1.
DINCIL GEORGE
2. JAMES MATHEW
REGION-3 NEW YORK EMPIRE STATE
(WEST CHESTER,
ROCKLAND, PUTNAM, DUCHESS COUNTIES, ALBANY, ROCHESTER, BUFFALO)
RVP
1.
SHOBY ISAAC
2.
MOLLAMMA VARGHESE
NATIONAL
COMMITTEE
1.
JOSE A MALAYIL
2.
SUNNY P NINAN
3. MATHEW P THOMAS
REGION-4 MID-ATLANTIC
(PENNSYLVANIA, NEW
JERSEY, AND DELAWARE)
RVP
1.
BAIJU VARGHESE
NATIONAL
COMMITTEE
1.
ANU SKARIAH
2. MANOJ VARGHESE
REGION-5 – CAPITAL REGION
(MARYLAND, WASH.
DC, VIRGINIA, WEST VIRGINIA, NORTH CAROLINA)
RVP
1.
THOMAS JOSE
NATIONAL
COMMITTEE
1. ANIL NAIR
REGION-6 SOUTH EAST REGION
(ALABAMA,
MISSISSIPPI, LOUISIANA, ARKANSAS, TENNESEE, GEORGIA AND SOUTH CAROLINA)
RVP
1.
BIJU JOSEPH
NATIONAL
COMMITTEE
1.
PRAKASH JOSEPH
2. JAMES JOY KALLARAKANIYIL
REGION-7 - SUNSHINE REGION
(FLORIDA)
RVP
1.
ABY ANAND
2.
WILSON UZHATHIL (PHILIP MATHEW)
NATIONAL COMMITTEE
1.
JOMON ANTONY
2.
BIJU ANTONY
3. BINOOB KUMAR SREEDHARAN
REGION-8 GREAT LAKE REGION
(MICHIGAN, WISCONSIN,
AND MINNESOTA)
RVP
1.
BENOY ELIAS
NATIONAL COMMITTEE
1.
VINOD KONDOOR DAVID
2.
SAIJAN KANIYODIKAI JOSEPH
3. BIJOE KARIAPURAM
REGION -9 -CENTRAL REGION
(MISSOURI,
KENTUCKY, OHIO, INDIANA, ILLINOIS, AND IOWA)
RVP
1.
JOHN PATTAPATHY JOHN
NATIONAL COMMITTEE
1.
JOHNSON KANNOOKADEN
2. ANTO ANTONY KAVALACKAL
REGION-10 SOUTHERN REGION
(TEXAS, OKLAHOMA,
KANSAS, AND NEBRASKA)
RVP
1.
DR. SAM JOSEPH
NATIONAL
COMMITTEE
1. SAMUEL
MATHAI
2. MATTHEWS MUNDACKAL
REGION-11 WESTERN REGION
(CALIFORNIA,
NEVADA, UTAH, ARIZONA, NEW MEXICO, COLORADO, HAWAII, IDHAO, MONTANA, OREGON,
WASHINGTON, WYOMING, N. DAKOTA, S. DAKOTA, ALASKA)
RVP
1.
JOSE VADAKARA
NATIONAL
COMMITTEE
1.
PRINCE MATHEW NECHIKAT
2.
JOSEPH OUSO- VALLEY MAL SPORTS CLUB
3. BIJU THOMAS (PANDALAM)
REGION-12 AT LARGE
(CANADA, MEXICO,
SOUTH AMERICA)
RVP
1.
NATIONAL
COMMITTEE
1.
WOMAN
REPS
1.
SHINY ABOOBACKER
2.
JASMINE PAROL
3.
JUBY VALLIKALAM
YOUTH
MEMBERS
1.
KURUVILLA JAMES
2.
CALVIN ANTO KAVALACKAL
3.
MASOOD AL ANSAR ABDUL SALAM
NATIONAL ADVISORY COUNCIL
CHAIR
1.
PAUL C MATHAI
2.
GEORGE THOMAS
3.
JOHN C VARGHESE (SALIM)
VICE
CHAIR
1.
LALY KALAPURACKAL
2.
PETER MATHEW KULANGARA
SECRETARY
1.
BABLOO CHACKO
JT.
SECRETARY
1.
VARUGHESE K. JOSEPH
https://emalayalee.com/getPDFNews.php?pdf=220228_1aniyan.pdf